cyklus přednášek absolventů "To zas bude..."
 


12. prosince proběhla závěrečná přednáška podzimního cyklu absolventů "To zas bude...". V promrzlém kině Varšava se sešlo početné obecenstvo, kterému Petr Štefek poodkryl život architekta u Fostera, hektický život v Číně a jak se od tunelů metra dá dostat ke krásnému domu uprostřed Londýna...!

 
 
    
 
 

5. prosince vystoupil na 5. přednášce Pavel Mejtský
2003 diplom, fatul
2003-2009 atelier ksa. 
2009> vlastní atelier

 
 28. listopadu proběhla již 4. přednáška absolventů "To zas bude..." v kině Varšava.
Vystoupili na ní Marek Kopeć
 
 21. listopadu proběhla již 3. přednáška absolventů "To zas bude..." v kině Varšava.
Vystoupili na ní Luděk Obal z ateliéru Schindler Seko a Daniel Labuzík z ateliéru KOHL architekti


Ve čtvrtek 7. listopadu proběhla v kině Varšava druhá přednáška ze série nazvané “To zas bude …”, kterou s os. ZkV spolu pořádá os. Xfatul, sdružení absolventů a přátel liberecké Fakulty umění a architektury. Tentokrát vystoupil architekt Martin Hrdina.

 
 
Martin Hrdina, po dětství stráveném v rodině vinaře a truhláře v jedné osobě, vystudoval architekturu na FATUL v Liberci (2005) a Fakultu architektonického designu na Gerrit Rietveld Akademii v Amsterodamu (2004). Jednou jeho diplomní prací byla vila pro filmového režiséra a druhou prostorová kniha. Ihned po škole začal pracovat na volné noze jako grafický designér (Amsterodam 2005). Od roku 2008, kdy přesídlil do Brna, se věnuje souběžně navrhování interiérů (především kaváren) a grafickému designu pro soukromé investory i instituce.
 
 
 

 

Ve čtvrtek 24. října proběhla v kině Varšava první přednáška ze série nazvané “To zas bude …”, kterou s osZkV spolu pořádá os Xfatul, sdružení absolventů a přátel liberecké Fakulty umění a architektury. Podzimní cyklus odstartovala svou přednáškou architektka Marie Davidová, která prošla libereckou fakultou a své studium uzavřela na Oslo School of Architecture and Design v Norsku. Marie v současnosti pracuje v ateliéru Collaboratice Collective, který svým příchodem postavila na nohy.
Marie představila svoje práce od diplomního projektu, přes praxi v ateliéru Snoheta až k současným pracím v COLL COLL. Velkou část přednášky věnovala své doktorské práci, kterou právě zpracovává u doc. M. Floriana na ČVUT. Těžiště jejího výzkumu je v ohýbání dřeva, které se děje vlhkostí vzduchu. Při skládané fasádě během dne i roku se dřevo různě ohýbá, a tak dům buď dýchá, nebo je uzavřen. Architektka tím rozvíjí principy, které se používaly v tradičním stavitelství právě v Norsku.
Po svěží 3/4 hodinové přednášce následovala - po krátké pauze na svařák - diskuze v kavárně i na chodníku před kinem.

Na přednášku přišlo zhruba 30 lidí, po přednášce následovala předpremiéra filmu Filipa Remundy Boží Mlýny na prodej o osudu Gočárovy budovy v Pardubicích, jejíž příběh je v řadě věcí podobný dění kolem kina Varšava v Liberci.
 
 

přednášky se konají za podpory Nadace české architektury